Ablacja laserowa, to zjawisko precyzyjnego usuwania powłok za pomocą wiązki lasera. W wyniku jej kontaktu z powierzchnią materii dochodzi do wymiany energii. Wówczas odbywa się selektywne odparowanie różnego rodzaju nawarstwień. Ablacja laserowa działa na powierzchni obiektu i usuwa materiał z tej powierzchni przy absolutnym minimum ingerencji. Jej poziom można łatwo zmieniać oraz regulować w zależności od materiału, natężenia wiązki laserowej, długości impulsu, a także długości fali zastosowanego lasera. Przy niskim strumieniu lasera, materiał jest ogrzewany przez pochłoniętą energię lasera i odparowuje lub sublimuje, natomiast przy wysokim strumieniu lasera materiał jest zwykle przekształcany w plazmę. Po odpowiednim dobraniu tzw. gęstości mocy, można w bezpieczny i precyzyjny sposób usuwać zanieczyszczenia z praktycznie każdej powierzchni , np. stopów metali, kompozytów, ceramiki a nawet papieru. Najprostszą zaletą stosowania ablacji laserowej jest usuwanie materiału ze stałej powierzchni w kontrolowany sposób. Bardzo krótkie impulsy laserowe gwarantują usunięcie powłoki w czasie na tyle krótkim, że otaczający materiał pochłania bardzo mało ciepła. Przykładem zastosowania tego zjawiska jest usuwanie szerokiego zakresu materiałów takich jak metale ciężkie, farby, korozja, smary i związki przemysłowe.
Lasery na których pracujemy oferują ablację opartą na laserze pulsacyjnym. Jest to proces przyjazny dla środowiska, znacznie łagodniejszy niż technika ścierna, a ogrzewanie materiału jest minimalne.
W wyniku kontaktu wiązki laserowej z pow. materii dochodzi do wymiany energii pomiędzy stosowanym światłem laserowym i materiałem oczyszczanym. Ablacja laserowa polega na tym, że w wyniku napromieniowania powierzchni materiałów za pomocą impulsu promieniowania laserowego o odpowiedniej gęstości energii w czasie (gęstości mocy) dochodzi do selektywnego odparowania różnego rodzaju nawarstwień.
Czyszczenie form wtryskowych z gum, tworzyw sztucznych bez konieczności demontażu. Usuwanie z maszyn zabrudzeń technologicznych szczególnie tych, które są wrażliwe na działanie pyłu ,wody i wstrząsu. Oczyszczanie spoin po spawaniu Usuwanie korozji, powłok ,farb Czyszczenie rzeźb , obiektów sakralnych, zabytkowych , elewacji budynków.
Jeśli powierzchnia obiektu pokryta jest kilkoma warstwami powłok możemy (ustalając uprzednio tzw. próg ablacji laserowej) sukcesywnie odsłaniać następujące po sobie przemalowania.
Użycie lasera całkowicie eliminuje powstawanie szkodliwych substancji, ograniczając tym samym ich destrukcyjny wpływ na czyszczony obiekt.Ponadto metoda laserowa (w przeciwieństwie do stosowanej powszechnie metody piaskowania) jest czysta i bezpyłowa, co umożliwia stosowanie jej praktycznie w każdych warunkach.
Laserowe czyszczenie cechuje się zaletami, które dają prezentowanej metodzie przewagę nad innymi, „tradycyjnymi” sposobami oczyszczania i przygotowania różnych powierzchni. Jest to bowiem metoda:
B
EZINWAZYJNA
Brak oddziaływania mechanicznego i chemicznego na czyszczone
podłoże. Ze względu na wyżej przedstawione zalety metodę
czyszczenia laserowego z powodzeniem stosuje się w przemyśle
ciężkim, elektronicznym, lotniczym , a także w renowacji zabytków
malarstwa, rzeźby, architektury oraz techniki.
WSZECHSTRONNA
Oczyszczanie metalu, kompozytów i innych tworzyw sztucznych,
ceramiki, drewna, kamienia i innych. Zdarzają się sytuacje, gdy
obiekt składa się z materiałów różnego rodzaju i problematyczne
staje się zastosowanie technik dotychczas stosowanych, ponieważ
odmienna specyfika każdego materiału wymusza zastosowanie innej
techniki konserwacji.
created with
Joomla Page Builder .